SEARCH ENGINE OPTIMIZATION (Makale Çevirisi)

| Yayınlanma Tarihi:

ÖZET

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir arama motorunun arama sonuçları sayfasında ilgili web sitesinin üst sıralarda yer elde etmesini sağlayan ve böylelikle web site trafiğini arttırmayı amaçlayan bir dizi strateji ve teknikler kümesi olarak tanımlanabilir. Bu inceleme, bir web sitesi için SEO gerçekleştirirken dikkate alınması gereken unsurları ele almaktadır. SEO’nun birincil amacı siteye daha fazla kullanıcı çekmek ve trafiği arttırmak olarak açıklanabilir.

Anathar Kelimeler: Arama motoru optimizasyonu, dinamik web, bağlantı inşası, arama motoru anatomisi, site için optimizasyon, site dışı optimizasyon

1.GİRİŞ

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru dostu web sitesi yapmak için doğal bir yöntemdir. SEO, web sitelerini ve içeriğini hem arama motorlarına hem de web kullanıcılarına uygun bir şekilde tanıtan bir dizi uygulamadır. SEO, arama motorlarında web sitesinin görünürlüğünü arttırmasına yardımcı olan bir kriterdir. Görünürlüğü arttırmak, arama motoru sonuç sayfasının birinci veya ikinci sayfasında web sitesinin görüntülenmesiyle elde edilmektedir. Eğer bir web sitesi bir arama motorunun ilk on listesinde görüntülenebilirse o web sitesine gelen trafik kaliteli ve doğal olarak algılanır ve sitenin ziyaretçi hacmini geliştirir.

SEO, web sitesi sahibi işletmelerin üzerine düşünmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. Bu durumla beraber SEO’nun önemi ortaya çıkmaktadır. SEO ile özellikle e-ticaret işi yapan işletmeler gelirlerinin arttırması hedeflenmektedir.


2.KONSEPT

a. PageRank - PR (Sayfa Sıralaması)

Google tarafından kullanılan ve web dosyalarının URL’leri arasındaki ilişkiyi ölçmeye yaran matematiksel ağırlıklı bir algoritmadır. Google, aşağıdaki belirtilen formüle göre sayfa sıralaması belirler:

PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + … + PR(tn)/C(tn))

- PR(A): Sayfanın PageRank’i

- 1-d-d: Yaklaşık 0.85 olduğu düşünülen bir sönüm katsayısıdır.

- PR(t1): Gelen bağlantıların PR’sidir.

- PR(tn): Sitede bulunan bütün bağlantıların PR’sidir.

b. Örümcek ve Veritabanı

Web sitelerinde yer alan içerikleri inceleyerek metin yoluyla eleme yapan sistemdir.

c. On Page (Site içi) Optimizasyon

Web sitesinin içeriğini güncellemek ve güncellerken her seferinde optimize etmek gibi kriterleri içinde barındıran; web sitesinin yapısıyla ilgili bir durumdur. Başlık, gövde metni, bağlantılar, içeriğin kolayca anlaşılabilir metinlerde oluşması ve site içi kelime sıklığı site içi optimizasyonunun parçalarıdır.

d. Off Page (Site dışı) Optimizasyon

Genel olarak sitenize dışarıdan gelen bağlantılar ve sosyal medya pazarlaması gibi durumları içinde barındırır.

e. Web Dizini

Web dizini, World Wide Web’deki bir dizindir. Diğer web sitelerine bağlanma ve bu bağlantıları kategorize etme konusunda özelleşmektedir. Web dizinleri, site sahiplerinin doğrudan erişmesine ve içerik üreten editörlerin de gönderilerinin incelenmesine izin verir.

3.ARAMA MOTORU ANATOMİSİ

Kelime sorgulama üzerine arama motoru dört parçadan oluşur. Motor ayrıca kaç tane sonuç alındığını ve ne kadar sürede gösterildiğini göstermektedir.

a. Sponsorlu Olmayan Sıralama

Google örümceklerinin (siteleri gezen ve içerikleri yakalayan yapay zeka) sıralama algoritmasına göre arama doğal yollarla sonuç sayfasında listelediği sonuçlardır.

b. Sponsorlu Sıralama

Yanında reklam yazan ve sitenin en üstünde ve en altında bulunan sonuçlardır.

c. Arama Kutusu

Bu bölüm kullanıcı tarafından kelime sorgusu için kendi ülkesinden veya web’ten olabilir.

d. Google “Anında”

Bir kullanıcı anahtar kelimeyi yazmaya başladığı anda sistem kelime analizi yaparak yazılacak olan cümleyi tahmin etme yoluyla sonucu göstermeye başlar.

4.ARAMA MOTORUNUN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Aşağıda, arama motorunun çalışmasına ilişkin çeşitli adımlar verilmektedir.

a. Örümcek

Web sitesinde yer alan bilgileri ve metinleri bulan bir yazılımdır.

b. İndeksleme (Dizin Oluşturma)

Web sayfalarıyla ilgili bilgileri daha sonraki sorgularda kullanmak üzere bir dizin veritabanında saklanmasıdır.

c. İşleme

Arama motorları, bir kullanıcı bir arama motoru ile sorgu yaptığında web’in tamamını incelememektedir. Arama motorları, kullanıcının girdiği arama kelimelerine göre bilgi toplar.

d. İlgi Düzeyi Hesaplaması

Web sayfalarına, sayfa sıralama algoritmalarına dayalı olarak bazı ağırlıklar atanmaktadır. Algoritmalar, bunları sıralamak için matematik denklemleri kullanmaktadır.

e. Sonuçları Getirme

Arama sonuçları, alaka düzeyi en çok olan sitelerle en az olanlara doğru sıralama yaparak kullanıcıya gösterir.

5.ÖNERİLEN YÖNTEMLER

Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirmek için önerilen yöntemler aşağıdaki gibidir.

5.1. Arama Motoru Kaydı

İlk adım, web sitesinin ana sayfasını arama motoruna kaydetmektedir. Web sitesinin geri kalan sayfaları otomatik olarak arama motorunun dizinine eklenecektir. Faydalı bir işlem olması için web sayfasında site haritası da olmalıdır. Bu işlemle arama motorunun sitenin bütün sayfalarını bulmasına yardımcı olmaktadır.

5.2. Dizin Ekleme

Web dizini, bağlantıları kategorilere ve alt kategoriler olarak sınıflandırır. Arama motoru, kaydı onayladıktan sonra web siteniz arama motoru sonuç sayfasında listelenir.

5.3. Optimizasyon Teknikleri

SEO teknikleri, bir web sitesinin fiziksel özelliklerini güçlendirerek yapılandırır ve ayrıca arama motorları tarafından web sitesinin indekslenmesine yardımcı olur. Site içi ve site dışı olarak iki biçimde optimizasyon yapılmaktadır.

5.3.1. Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon, web sayfasında değişiklikler yaparak arama motoru sonuçlarında iyileşme / yükselme sağlayan tüm unsurlardan oluşmaktadır. Her bir sayfanın 500 ile 800 kelime arasında metine sahip olması, sayfa başlığının içerikle alakalı olması, anahtar kelimelerin düzenli olarak seçilmesi ve sayfanın en üstünde bulunması, fotoğrafların boyutlarının çok büyük olmaması, kullanıcılardan gizli fakat arama motoru örümceklerinin görebileceği gizli anahtar kelimelerin yer alması, etiket optimizasyonu gibi unsurları kapsamaktadır.

5.3.2. Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon, web sitesinin anahtar kelimeleri için arama motoru sıralamasında iyileştirme yapmak için kullanılan bir tekniktir ve siteye dışarIdan bağlantılar (Backlink) oluşturma temeline dayanmaktadır. DışarIdan gelen bağlantılar bir web sitesinin arama sonuç sayfasındaki sırasını doğrudan etkilemektedir. Başka sitelerle bağlantı paylaşımı, sosyal medya kanallarını etkin kullanım ve video kullanarak siteye bağlantı vermek bunların başlıcalarıdır.

6.WEB UYGULAMALARINDA ARAMA MOTORU MOTORU OPTİMİZASYONU

Bir web uygulaması, içerdiği içeriğe dayalı olarak iki kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler içeriğe bağlı olarak statik ve dinamik olarak sınıflandırılır.

6.1. Statik Web Sitesi

Statik bir web sitesi, çevrimiçi bir katalog olarak düşünülür. Bilgisayar ekrenınızda görebileceğiniz basılı bir katalog gibi hareket eder ve öyle düşünülmektedir. İçerik bir kontrol panelinden düzenlenmez ve sabittir.

6.2. Dinamik Web Sitesi

PHP, ASP.NET ya da Javascript gibi dinamik komut dosyaları aracılığıyla veritabanlarını kullanan bir web sitesi, dinamik olarak kabul edilir. Statik web sitelerine kıyasla daha az zamanda içerik düzenlenir, eklenir.

SONUÇ

İnternet, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Arama motoru optimizasyonu, müşterilerin iş yerlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde daha az çaba harcayarak bulmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda potansiyel müşteri yaratma bakımından da hayati bir noktadadır. Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirmek için bu makalede çeşitli teknikler önerilmektedir. Bu teknikler basittir ve düşük efor gerektirmektedir. Böylece web siteleri arama motoru optimizasyon tekniklerini uygulayarak kendi web sayfalarının sıralamalarını üst sıralara taşıyabilir ve arama sonuçlarında daha fazla yer alabilirler.


İNGİLİZCEDEN ÇEVİRİSİ YAPILAN MAKALE

Deshmukh, S., Parikh, A. (Kasım, 2013). Search Engine Optimization. International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT), vol.2, issue 11

Görüntülemek için Tıklayın