Organik Olarak Sayfa Beğenisi ve Etkileşimi Arttırma

| Yayınlanma Tarihi:

Sosyal ağlarda, özellikle Facebook’ta, sayfa beğenisini ve erişimini organik olarak arttırmak, takip edilmek birden çok etmene bağlıdır.

Öncelikle ajanslar için sosyal medya performans ölçümü yapan ingiliz şirket Locowise’ın 2015 yılında 5000 Facebook sayfası üzerine yaptığı araştırmayı inceleyelim. Bu araştırma sonucunu özetlersek şu sonuçlar ortaya çıkmıştır:

1) Sayfalara gelen ortalama organik beğeni %0.53 oranında gerçekleşti. 1000 beğeniden az olan sayfalarda ise bu oran %1.62 olarak gözlemlendi.

2) Bağlantı gönderileri, ortalama %4,48 oran ile sayfaya en çok beğeni çeken içerik tipi olurken; bunu %2,62 ile durum güncellemesi, %2,14 ile fotoğraflar ve %1.85 ile video paylaşımları takip etmiştir.

3) Gönderilerin etkileşimlerine bakıldığında en yüksek oran %13,92 ile videolarda, %13,71 ile fotoğraflarda, %7,28 oranında bağlantılarda ve %4,63 oranında ise durum güncellemelerindedir.

4) 500 bin ile 1 milyon arası beğenisi olan sayfalarda ortalama %7,72 erişim, %11.73 etkileşim gerçekleşti. 1000’in altındaki sayfalarda ise ortalama erişim ve etkileşim oranlarının yükseldiği gözlemlendi Buna göre bu sayfalarda erişim %22.80 oranında, etkileşim %14.21 oranında olduğu belirtilmiştir.

Görüldüğü üzere hiçbir sayfa, yeni açılmış olmaması kaydıyla, bir anda aylık %20’lerde bir beğeni sayısı artışı gerçekleştirememiş; elinde bulundurduğu kitlenin hepsine gönderilerini gösterememiştir. Facebook’un gönderi erişim algoritmasını bunun ana nedeni gibi görsek de ortalama oranları biraz daha arttırmak için bazı çalışmalar yapılmalıdır. Araştırma sonuçlarından 3. maddeye bakarsak web sitesiyle bağlantılı şekilde görsel (video ve fotoğraf) içeriklerinin daha çok etkileşim sağladığını ve sayfa beğenisi getirdiğini söyleyebiliriz. Görsel içeriklerin yanında yapılabilecek bir dizi çalışma için şunları sıralayabiliriz:

1) Facebook gönderileri birden çok duruma göre haber kaynağında kalıcılığını devam ettirebilir. Bir önceki gün paylaşılan bir gönderi, bir kullanıcının anasayfasına o kullanıcının arkadaşının beğenisi üzerine düşebilmektedir. Her zaman taze kalabilecek bir içerik oluşturabilmek bu noktada önemlidir. Böylelikle zaman içerisinde ne kadar kullanıcı onunla ilgilenirse gönderinin o kadar ömrü uzar.

2) Hergün bir gönderi paylaşmak dikkat çekmek için verimli bir davranış değildir. Çünkü önemli olmayan sayıca fazla içerikler geri dönüş almayabilir ve sayfanın bırakılmasına neden olabilir. Onun yerine kaliteli içerikler üretmek ve paylaşmak daha akıllıca bir davranıştır.

3) Facebook’un “Hedef Kitle Optimizasyonu” seçeneği, gönderilerinizi organik olarak hedeflemenize yardımcı olur. Belirli grupları, sayfaları beğenen kullanıcılara göstermek istediğiniz içerikleri bu hedefleme yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Gönderinin içeriğine göre hedefleme yapmak, erişim ve etkileşim oranında doğrudan katkı yapacaktır.

4) Sayfayı beğenen kullanıcıların çevrimiçi olduğu saatleri dikkate alarak gönderi paylaşmak önemlidir. Diğer sayfaların ve kullanıcıların daha az paylaşım yaptığı saatlerde paylaşımda bulunmak gönderinizin daha fazla kişi/takipçi tarafından görülmesine olanak sağlayabilir.