Link İnşası Nedir?

| Yayınlanma Tarihi:

Link İnşası Nedir?

Link inşası web siteniz içindeki sayfaların birbiriyle bağlantılı olma durumudur. Böylelikle içerikte bulunan bir bağlantıya tıklanarak bir sayfadan başka bir sayfaya geçiş sağlanır. Arama motorları bağlantıları kullanarak web taraması yapar; web sitenizdeki geçişli bağlantıları tek tek tarayarak anlamlandırır. Link inşasını gerçekleştirmek için birden çok teknik söz konusudur fakat SEO'nun en zor bölümlerinden birisi de doğru bir link inşasıdır.

Link inşası neden SEO için önemlidir?

Link inşasının önemini anlamak için öncelikle anlamamız gereken bir bağlantının nasıl oluşturulduğu, bunu arama motorlarının nasıl algıladığı ve yorumladığıdır.

Bir bağlantı HTML'de şu şekilde oluşturur:

< a href = "http://www.benimsitem.com " > Benim Sitem < /a >

a harfi anchor tag olarak adlandırılır ve bağlantı etiketini açarak arama motorlarına bu bağlantının takip edilecek bir bağlantı olduğunu belirtir.

href 'in açılımı hyperlink referral'dir ve tıklandığında tırnak içinde belirttiğiniz sayfaya geçeceğinizi işaret eder. Bunun her zaman bir web sayfası olması zorunlu değildir; bir word dökümanı, powerpoint sunusu, pdf veya bir resim de olabilir.

Benim Sitem yazan yer ise kullanıcının sayfada gördüğü yerdir. Diğer bir deyişle bağlantıya gitmek isteyen kullanıcının tıklayacağı yerdir. CSS ile özel bir kod belirtmediyseniz, klasik mavi ve altı çizili şekilde karşımıza çıkar.

< /a > etiketi ise arama motorlarına bu bağlantı inşasının sonunu belirtir.