Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

| Yayınlanma Tarihi:

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Search Engine Optimization (SEO) yani Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu, kurumların, firmaların ya da kişilerin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer edinmesini sağlamak ve sitelerine bu yolla trafik çekmeye yarar.

SEO'nun tam olarak ne olduğu anlamak için onu üç bölümde inceleyelim;

Kaliteli Trafik

Eğer bir insan kaynakları firmasıysanız, iş arama ve bulma üzerine anahtar kelimeler ve içerikler üretmelisiniz. Ziyaretçi gelsin de nasıl gelirse gelsin düşüncesiyle "doğal kaynaklar" anahtar kelimesini de sitenizde geçirip, arama motorundan bu kelimeyle gelecek kişileri sitenizi ziyaret etmesini isterseniz bu siteniz için kalitesiz bir trafik sağlar. Bu gibi durumlarda site analizlerinde "Hemen Çıkma Oranı" oranının yüksek olduğunu görebilirsiniz

Trafik Sayısı

Sitenize uygun şekilde doğru kelimeler ve içerikler ürettiğinizde direkt olarak hedef kitleniz arama sonuçlarında sizi bulur ve sizinle etkileşime girer. Analizlerde sitenizin ziyaret sürelerini takip ederek bunun doğruluğunu görebilirsiniz. Eğer siteniz 50 kişi tarafından ortalama 10 saniye ziyaret edilip kapanmışsa bu başarısız bir trafik sayısıdır. Tıpkı sokakta yürürken baktığınız ama görmediğiniz birçok marka ismi gibi.

Organik Arama Sonuçları

Google, Yandex gibi arama motorları belirlediğiniz anahtar kelimeler için sponsorlu reklam şeklinde sizi en üst sırada gösterebilir (SEM). Organik arama sonuçları ise hiçbir ödeme yapmadan doğal şekilde sizi üst sıralarda bulunmanızdır. Bunun için de arama motorları, sizin sitenizi daha iyi tarayıp analiz etmesi için belli başlı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Burada işin içine SEO girer.